המאמר נכתב מתוך ידע כללי שלנו ומומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה בקניין רוחני, אנחנו לא עורכי דין אלא רק מפתחים.

בעידן רווי במכשירי תקשורת ניידים וחכמים הפכו פיתוח והקמת אפליקציות לתופעה מתבקשת ונחוצה. ואולם, על מנת שאפליקציה תצא לאוויר ואף תצליח היא נדרשת לעבור לאורך הקמתה  מכשולים ומהמורות, שרבים מהם קשורים להיבטיו המשפטיים של המיזם. צעדים משפטיים אלו מובאים במאמר הבא על ידי יריב קדם, עורך דין בעל ניסיון רב שנים בתחום הסטארט אפ, האפליקציות, זכויות יוצרים, פטנטים וקניין רוחני.

קודם כל הגנה על זכויות יוצרים

על פי חוק, זכויות יוצרים על אפליקציה אינן שייכות לממציא אלא לכל מי שהיה קשור בפיתוחה, לרבות מי שעיצב ופיתח אותה. לכן, בכדי לשמר את זכויות היוצרים בידי בעל הרעיון וממציא האפליקציה יש תחילה לרושמה בפורמט של זכויות יוצרים בינלאומי, ואף לבדוק אפשרות לרושמה כפטנט. 

הסכמי סודיות והסכמי אי תחרות

מרגע שהאפליקציה מוגנת בפורמט זכויות יוצרים בינלאומי, ניתן להתחיל ליצור ולגבש את צוות המיזם המורכב בין היתר ממפתחים ומתכנתים, מעצבי אפליקציות, אנשי שיווק ומשקיעים. יחד עם זאת, כל גורם שבא במגע עם האפליקציה חשוב להחתים על הסכם סודיות והסכם אי תחרות. הסכמים אלו יגנו על האפליקציה מפני פרסום, הפצה, העתקה ושימוש לא מורשים.

הסכם פיתוח אפליקציה

הגורם העיקרי שנדרש לשם בניית אפליקציה הינו אנשי פיתוח, אותם יש להחתים מלבד על הסכם סודיות ואי תחרות גם על הסכם פיתוח. מדובר בהסכם המגדיר בעיקר את מאפייני עבודות הפיתוח מבחינת חובות ואחריות משפטית, וכן לוחות זמנים ותנאי תשלום. יש לציין כי את ההסכמים הללו יש לנסח בהתאמה אישית למאפייני המיזם, וללוותם עם עו"ד בכל שלבי המו"מ והחתימה.

הסכם מייסדים והקמת חברה בע"מ

הצעד המשפטי הבא שנדרש ממיזם אפליקציה הוא להקים חברה מוסדרת חוקית, הן מבחינת רישומה כחברה בע"מ והן מבחינת חתימה על הסכם מייסדים שמסדיר את מערכות היחסים והתפקידים של מקימי המיזם. לאחר מכן, יש לערוך תוכנית עבודה והסכם משקיעים אשר יוצג בפני מקורות מימון שונים של המיזם.

צעדים משפטיים נחוצים להעלאת האפליקציה

עוד בטרם העלאת האפליקציה לאוויר חשוב שיוגדרו כל ההיבטים והסיכונים המשפטיים של צעד זה, בין אם מדובר בתנאי שימוש, תלונות משתמשים או הסכמי ביטוח. כמו כן, במידה והאפליקציה נמכרה בעסקת אקזיט יש להכין עבורה הסכם מכירה. הסכם זה יפרט את העברת הזכויות עבור הקניין הרוחני, לרבות פורמט זכויות יוצרים בינלאומי, סודות מסחריים וכל מידע הקשור לפיתוחה של האפליקציה.